הקדמה

חברים יקרים, אמר פעם הפילוסוף והסופר הצרפתי וולטר, אשר חי במאה השמונה עשרה "אני לא מסכים עם שום מילה שלך, אבל עד נשמתי האחרונה אלחם על זכותך לומר את דבריך". בצידה של הזכות ל"חופש הביטוי", אותה הביע וולטר במשפט, מסתתרת מאחורי הפרגוד זכות נוספת שאותה תבע - והיא זכותו ל"שינוי דעה." איני יודע כיצד התעצבה אצלכם תפיסת העולם. איני יודע אם האמת שאתם דוגלים בה ומאמינים בה היא זו בדיוק שתמכתם בה לפני שנים ארוכות. אני יודע שאצלי ואצל רבים אחרים תפיסת העולם עברה תהליך ושינוי מבורכים עם השנים. האמת שלי, הערכים שלי גם הם התבגרו, התחדדו והתעצבו עם הזמן. אז אם אתם פתוחים ללמוד ולבחון דעות אחרות? ואם אתם מוכנים ללמד ולהביע דעתכם על נושאים שונים ועל כל דבר שבעולם? אתם מוזמנים להיות אורחיי בבלוג זה, לקרוא ולהגיב ללמוד וללמד (הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת עדכונים). כל אשר אני יודע, למדתי מכם ועד נשימתי האחרונה אלחם על זכותכם ללמד אותי וללמוד ממני...

23.1.2016

האם המשבר הכלכלי העולמי של שנת 2008 הולך לחזור על עצמו בשנת 2016?*


השאלה הנכבדה שבכותרת העסיקה בשנתיים האחרונות כלכלנים מובילים בעולם אבל כיום היא הפכה לרלוונטית יותר ומעסיקה לא רק את כל ציבור המשקיעים אלא למעשה כל אדם אשר חי על הכדור ששמו "ארץ".

לכולנו זכורים מראות האימה בארה"ב ממשבר האשראי ("סאבפריים") של שנת  2008 אשר היווה "רעידת האדמה" שהובילה לקריסה כלכלית  ולהיקף ירידות של מדד המניות העולמי ב-53%.

ניתן היום להעריך ברמת וודאות גדולה, כי מה שאפשר את התאוששות הכלכלה העולמית החל משנת 2008 ועד היום הייתה צמיחת הכלכלה הסינית. אל מול משק אמריקאי משברי מוכה וחבול הכלכלה הסינית הייתה זו אשר נטלה את ה"סטיק" במרוץ השליחים מהכלכלה האמריקאית אשר המשיכה להיות מנהלת הכספים של העולם אך קיבלה בהכנעה את העובדה "שמנוע הצמיחה" אשר ידחוף את הקטר הכלכלי האמריקאי המוביל יהיה בדמות צמיחת הכלכלה הסינית.
ניתן היה לראות זאת כבר במהלך 2009 ואף בשנת 2015 במבט על. (מצורפים הלינקים).
במילים פחות מכובסות אפשר לומר שהכלכלה הסינית הצומחת בשנים 2008- 2016 סיפקה את הפועלים השחורים להבראת כלכלת העולם הפגועה והחבולה. מהו אם כן התהליך המקביל שקרה בשנים אלו בכלכלה הסינית, בדומה לתהליך שקרה בכלכלה האמריקאית מקריסת בועת הדוט קום (2000-2003) ועד למשבר הסאבפריים, ואשר מסמן משבר עולמי כלכלי חמור בשנת 2016? את התשובה לשאלה נכבדה זו אנו נותיר למאמר נפרד, שכן תהליך זיהוי המשבר החריף המתרגש על הכלכלה העולמית ולמעשה על כולנו הוא החשוב ביותר בשלב זה של "רגע לפני המשבר" או אולי למעשה "רגע אחרי".

אז ראשית, בואו וניתלה בעניין זיהוי המשבר באילנות גבוהים.זהו דבר פשוט מדהים לראות כיצד פרופ' נוריאל רוביני מאוניברסיטת ני-יורק, אשר נבחר לאחד מ-100 ההוגים החשובים בעולם על ידי המגזין "פוריין פוליסי" לשנים 2010, 2011, ו-2012, שוב הצליח כבר בשנת 2014 לחזות במדויק את התפרצות המשבר בשנת 2016 (מצורף הלינק).

כן, אותו רוביני אשר חזה את משבר 2008 שוב חזה כבר בשנת 2014 את מועד המשבר הכלכלי החדש ועל כך מגיע לו "שאפו" גדול. ואולם רוביני לא היה היחיד מבין הכלכלנים הבכירים שחש שאסון כלכלי מתקרב. כך גם פרופ' רוברט שילר מאוניברסיטת ייל, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2013 הצהיר כבר בפברואר 2015 "אני שוקל לצאת משוק המניות" (מצורף הלינק).
פחות קונקרטי מבחינת המועד, אבל לא פחות ביקורתי היה הכלכלן האמריקאי פרופ' רוברט רייך מאוניברסיטת ברקלי אשר שימש כשר העבודה לשעבר של ארצות הברית ואף שימש כיועץ כלכלי לנשיא אובמה. פרופ' רייך אשר נחשב כנציגו האוטנטי ביותר של מעמד הביניים התבטא כבר באפריל 2014 בביקורתו על הכלכלה האמריקאית (ולמעשה על הכלכלה העולמית כולה) במילים: " ארה״ב נהפכה מדמוקרטיה לפלוטוקרטיה, וכעת היא מאיימת ליהפך לאוליגרכיה. אנחנו עוד לא שם, אבל אנחנו מתקרבים לשם" (מצורף הלינק).
מדוע אם כן מצאנו לנכון בימים אלו לתת ביטוי לתחזית כלכלית קשה אך חשובה זו? ובכן החודש התברר כי "רכבת המשבר" יצאה כבר לדרכה. בעוד שתשואת מדד המניות של הבורסה הסינית (בורסת שנחאי) הייתה בשנת 2015 9.41% הרי כבר במהלך חודש זה צנח מדד המניות של בורסת שנחאי ב-17.59% ומשמעות הדבר שינוי חד בעקומת גרף המניות בצורה של פנייה חדה מטה. הוכחה יותר ברורה מזו למגמה המשברית בשווקים דומה כי איננו זקוקים.

גם בנושא של היערכות למשבר הכלכלי אשר כבר נכנס בשער אנו נצטרך לייחד מאמר נפרד ואולם כבר כעת נאמר לכל המשקיעים כי עליהם לפזול כיום לכיוון ההשקעה בזהב שהינו מפלט מוכר וידוע בעיתות משבר.

ומילה אחרונה אנו חייבים בקשר לשתיקת הכלכלנים וכתבי הכלכלה בשנים האחרונות אשר מילאו פיהם מים. להם נקדיש את המאמר המאלף בעיתון העין השביעית בשם "שתיקת הפסימיסטים" מחודש נובמבר 2008 המצורף כאן כלינק.


* הח"מ שימש עד שנת 2011 כיו"ר הדירקטוריון וכחבר ועדת השקעות של חברת "כוון נהול קרנות נאמנות בע"מ.
מראות מהמשבר הכלכלי של 1929 בוולסטריט

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה