הקדמה

חברים יקרים, אמר פעם הפילוסוף והסופר הצרפתי וולטר, אשר חי במאה השמונה עשרה "אני לא מסכים עם שום מילה שלך, אבל עד נשמתי האחרונה אלחם על זכותך לומר את דבריך". בצידה של הזכות ל"חופש הביטוי", אותה הביע וולטר במשפט, מסתתרת מאחורי הפרגוד זכות נוספת שאותה תבע - והיא זכותו ל"שינוי דעה." איני יודע כיצד התעצבה אצלכם תפיסת העולם. איני יודע אם האמת שאתם דוגלים בה ומאמינים בה היא זו בדיוק שתמכתם בה לפני שנים ארוכות. אני יודע שאצלי ואצל רבים אחרים תפיסת העולם עברה תהליך ושינוי מבורכים עם השנים. האמת שלי, הערכים שלי גם הם התבגרו, התחדדו והתעצבו עם הזמן. אז אם אתם פתוחים ללמוד ולבחון דעות אחרות? ואם אתם מוכנים ללמד ולהביע דעתכם על נושאים שונים ועל כל דבר שבעולם? אתם מוזמנים להיות אורחיי בבלוג זה, לקרוא ולהגיב ללמוד וללמד (הזינו את כתובת המייל שלכם לקבלת עדכונים). כל אשר אני יודע, למדתי מכם ועד נשימתי האחרונה אלחם על זכותכם ללמד אותי וללמוד ממני...

11.12.2017

אזהרת ביטקוין


אזהרות מסע כלכליות
חברים, מידי פעם אנחנו נדרשים כאן לכתבה בנושא כלכלי בוער. כך היה לפני שנים כאשר התרענו על הסכנות הכרוכות בקבוצות רכישה וזאת בשעה שכל הציבור נסחף באופוריה הכללית שאחזה בתחום זה. לצערנו עד היום ישראלים רבים מלקקים את הפצעים כתוצאה מההשקעה הלא מוצלחת שחוו בקבוצות רכישה.

חגיגת העליות של הביטקוין
הנושא הנוכחי הינו השקעה בביטקוין אשר מציתה את דמיונם של המשקיעים וזאת נוכח תשואות דמיוניות של המטבע הווירטואלי אשר הגיעו כבר לשיעור של 20% ביום. מי לא רוצה להשתתף בחגיגה שכזו?!השקעה בביטקוין הינה משחק ברולטה רוסית
ובכן בצורה הפשוטה ביותר אנחנו נכנה את ההשקעה בביטקוין כמשחק ברולטה רוסית. יש לאיש שמולך מחסנית של שישה כדורים ואקדח, היורה טוען את המחסנית בכדור אחד בלבד ויורה לכיוונך. אם יצאת חי תקבל 100,000 דולר ואם לא כי אז נפרדת מהעולם ובמקרה הכלכלי  שלנו נפרדת מכספך.

ביטקוין מטבע אוניברסלי ולא מדינתי
אז מדוע השקעה בביטקוין משולה לרולטה רוסית? כד להבין זאת הבה ונעשה היכרות עם המטבע הזה. ביטקוין כידוע הוא מטבע. אלא שעד היום כל מטבע היה מטבע מדינתי כלומר הונפק על ידי מדינה  מסוימת. בעוד הביטקוין הוא בהגדרתו מטבע אוניברסלי אשר  הונפק על ידי חברה פרטית. בעוד הערך הכלכלי של כל מטבע מדינתי נובע מהחוסן הכלכלי של אותה מדינה לטוב ולרע. ערכו של הביטקוין נובע מסיבות אחרות.

הביטקוין - המטבע המועדף בשוק השחור ובעולם הפשע בשל האנונימיות
הערך של הביטקוין נובע מן התכונות שהעניקו לו ממציאיו. ראשית כפי שציינו מדובר במטבע אוניברסלי (על מדינתי), שניתן לבצע בו העברות כספיות ללא זיהוי שם המעביר אלא IP  של המחשב המעביר בלבד (ולכן מטבע זה הינו מלך העולם התחתון). בנוסף המטבע הוצא בכמות מצומצמת לשוק (כעשרים ואחד מיליון ביטקוין בלבד). ואולם ממציאיו דאגו לרשום אותו למסחר במספר בורסות ולכן כתוצאה מהצלחתו העצומה אשר לצערנו משקפת בראש וראשונה את השגשוג של השוק השחור בעולם, המטבע הפך למאוד מבוקש ומחירו מהמיר בהתאם.

השיטה למניעת זיופים והונאות בביטקוין
לפני שנעבור להסבר על הסכנה הטמונה במטבע נציין רק, ובעניין זה אכן מגיע שאפו לממציאים על הרעיון הגאוני, הדרך של ממציאי המטבע למנוע הונאות וזיופים הייתה על ידי פתיחת "שוק העברות המטבע" לגולשי אינטרנט (הנקראים "כורים") ואשר תפקידם לבדוק כל בקשת העברה של מטבע על ידי שיחזור כל העברות שבוצעו באותו סכום אשר העברתו מתבקשת וזאת עד לרכישה ההיסטורית הראשונה של הסכום שהעברתו מתבקשת.

הגאוניות של הביטקוין – מנגנון תשלום עמלה למתכנתים מתנדבים בעולם
 את התשלום לכורים מתבקשים הנעברים לשלם כאחוז מתוך סכום העברה שאם לא ישלמו לא יוכלו לקבל את המטבעות לפקודתם. אז אם הכול כל כך טוב ומסודר מה הבעיה כאן? לכאורה נראה שמדובר ברעיון גאוני אשר יכול להסב רווחים לרוכשים את המטבע וזאת עקב הביקוש הגדל והולך בשוק הפשע העולמי אשר מאפשר לשחקניו אנונימיות מוחלטת מפני הפללה?

הביטקוין - פירצה הקוראת לארגוני הפשע בעולם לביצוע הפשע המושלם
ובכן כמו ברבים מתוך הענפים העסקיים המשגשגים בעולם היתרון של המטבע הוא גם החיסרון שלו. בהיות המטבע הילך כספי המועדף על ידי השוק השחור ועולם הפשע, ובהיות עולם הפשע המאורגן בעולם, מאוד מאורגן ומחובר בקשרים עסקיים, הרי שביום בהיר אחד יכולים ארגוני הפשע הגדולים בעולם להחליט להפיל את המטבע, וזאת לאחר שכמובן מכרו את כל המטבעות שהיו ברשותם "לקונים טיפשים יותר" (כמו בכל בועה כלכלית) ואז לשוב ולרכוש את המטבע במחיר אפסי וליהנות שוב מעליית ערכו.

ארגוני הפשע בעולם התאחדו ותותירו את "הרוכשים הטיפשים" עם כלום
במה אם כן שונה הביטקוין מכל מוצר אחר בעולם אשר נסחר במחירי שיא והסובל מבועה כלכלית? השוני הוא בכך שרוב השווקים אינם מאורגנים. כך למשל אין מצב שכל אלי הנדל"ן יחליטו למכור את הנדל"ן בארץ מסוימת ביום אחד שכן הדבר אינו אפשרי טכנית ומעשית. ואולם בתחום הביטקוין כאשר ארגוני הפשע הגדולים מכירים היטב זה את זה ולכן מדובר בפירצה הקוראת לגנבים שכן חלומו של כל פושע הינה לעשות את הפשע המושלם אשר ירוויח ממנו ואין כלל אפשרות שייתפס. כאן בעל המטבע פשוט מוכר את המטבעות שבידיו דבר שהוא רשאי כמובן לעשות (כמובן בתיאום עם כמה ארגוני פשע נוספים אשר הם אנונימיים כמוהו) ולכן לעולם לא תהיה כל ראייה מפלילה כנגד המוכר שהוא אנונימי.

הביטקוין - אקדח טעון הממתין ל "קונים טיפשים" כמטרה

זהו האקדח הטעון, אשר אנו שמים בידיהם של אחרים שעה שאנחנו רוכשים את המטבע הנ"ל ו"המכה" הכלכלית יכולה להגיע בעוד שבוע או בעוד חמש שנים ואולם היא תגיע בוודאות אלא אם כן פושעי העולם יהפכו לל"ו צדיקים והסיכוי לכך, כך נראה לנו, הוא קטן ביותר.

2 תגובות:

  1. סחתיין על הבקיאות דוד. יחד עם זאת יש לי מספר הסתייגויות. תמיד יהיה פשע ותמיד יהיה ביקוש לביטקוין. כמו כן, הממשלות הן הראשונות שתתמוכנה בביטקוין. איך אתה חושב שהן משלמות למאעכרים ולסוחרי נשק? אם ביל גייטס וורן באפט אמרו שלא ניתן לעצור את מהפכת הביטקוין, אולם יש להם מושג קלוש על מה הם מדברים.

    השבמחק
  2. ברוך שובך ע"ד דויד
    קשה לאנשים להבין את זה כי זה פשוט טוב מדי - טוב מדי עד שזה נופל

    השבמחק